שלום לכולם
שוב אנו נפגשים והפעם מפגש עם המפרקים.
אותו חלק בגופנו המאפשר לנו את מרחב התנועה הגדול.
אותו חלק הדורש שנקשיב לו ולא נאמץ אותו יתר על המידה.
אותו חלק שתחזוקה שוטפת שלו תעניק לנו חיים טובים יותר.
עם מרחב תנועתי,
ללא דלקות מפרקים ובשלב מאוחר יותר רומטיזם.
הסידרה המטפלת בהיבט זה של גופנו נקראת pawan muktasana.(מצורף בסוף הדף מאמר המסביר את חשיבותה).
היא סידרה של תרגילים פשוטים המפעילים כל פעם מפרק אחד וניתן לתרגל אותה בכל עת.
ההנחיות בעבודה עם המפרקים פשוטות.
אין כאב מוצדק במפרק נקודה.
לא משנה הסיבה.
כאב לא אמור להיווצר במפרק.
יכול להיות מאמץ שרירי.
אולם מפרק לעולם לא אמור לכאוב בשל תנוחה.
במידה והגעתם לכאב, צאו מהתנוחה וכנסו שוב בעדינות, לחילופין תשאלו אותי :))
התנוחה של השבוע היא                                                                                              תנוחת הדקל הנע ברוח
 

 
עמוד כשרגליך במרחק של כ- 60 ס"מ זו מזו, מקד את המבט בנקודה היישר לפנים, הרם את יד ימין כשהיא ישרה בתנועה מעגלית אל מעל הראש,
מתח את אצבעות הידיים לכיוון התקרה.
הרפה כל מאמץ מכתף שמאל.
הכח עולה מהקרקע מכפות הרגליים מאיסוף הפיקה הידוק הירכיים.
האגן נטוע במרכז ללא תנועה.
רכז את מבטך לעבר אצבעות כף יד ימין ומתח את האצבעות אל האינסוף,
החזר את יד ימין למרכז והורד בתנועה מעגלית. חזור על התנוחה עם היד הנגדית.
זהו סבב אחד. חזור על התנוחה 3-5 פעמים.
 
נשימה:             שאיפה בהרמת היד ונשיפה בהורדה. ניתן לשהות בצורה הסופית במשך מספר נשימות.
מודעות:            מודעות פיזית על התנועה המשולבת בנשימה תוך כדי שמירת איזון, המתיחה של צדי          
                         גוף (אזור הכליה) ושמירת הגוף והפנים היישר לפנים ללא נטייה קדימה או אחורה.       
                         מודעות רוחנית על הצ'אקרה הראשונה (mooladhara) או השלישית (manipura).
השפעות:           
                       
1.        זהות להשפעות של תנוחת עץ הדקל, אך תנוחה זו מעסה, משחררת ומפעילה בעיקר את צדי החזה.
                        2.         היא מאזנת בין הצד הימני והשמאלי של קבוצת שרירי היציבה.
ואריאציות:       ניתן לעשות תנוחה זו על קצות האצבעות.

 

על מנת שתראו את המרחב המדהים של תנועת המפרקים
אני מצרף כאן סרטון של אשת הנחש
נא לא לתרגל בבית:))
זה אפשרי!!
אבל למעשה
זה לא בריא
 

סדרת תרגילי Pawanmuktasana

Pawanmuktasana  הינה סדרת תרגילים בעלת חשיבות מרובה ביחס לשאר תרגילי היוגה, ויש לה השפעה עמוקה ביותר על הגוף והנפש כאחד. לכן, סדרת תרגילים זו משמשת כאמצעי הן לשמירת הבריאות והן לטיפול במגוון רחב של הפרעות. זוהי אחת התרומות הבלעדיות של "Bihar School of Yoga"  בכלל ושל המורה פָרָמָהָמְסָה סאָטְיאָנָנְדָה בפרט. בהיותה הסדרה הראשונה, שנכללה במסגרת לימודי ההאתה יוגה דווקא מההיבט היישומי, היא  חיונית לשם ייסוד בסיס יציב לחיי יוגה. היא מפתחת מודעות לכל תנועות הגוף ובעקבות כך לכל אותן ההשפעות הדקות שיש לתנועות אלו על הרמות השונות של הקיום. למודעות הזאת ערך רב בהבנת משמעותה של אֲסָאנָה. מומלץ ומועיל מאוד לתרגל Pawanmuktasana כטכניקת הכנה, היות והיא מגמישה את המפרקים העיקריים ומרפה את שרירי הגוף. כמו-כן היא ניתנת לתרגול על ידי כל אחד: מתחיל ומתקדם, צעיר ומבוגר, חולה ובשלבי ההחלמה. אסור לזלזל בה או לדלג עליה רק מכיוון שהיא פשוטה, נוחה ורכה.
תרגילים מהסוג הזה מכונים בשפת הסנסקריט "Sukshma vyayama", כלומר "תרגילים עדינים". משמעות המילה "pawan" בהקשר זה היא הרוח או "פְּראנָה", המילה "mukta" מתייחסת כאן לשחרור, והמילה "asana" –משמעותה תנוחה. ניתן לחשוב, אם כן, על  Pawanmuktasana כעל קבוצת תנוחות שתפקידן להסיר מחסומים אנרגתיים המונעים את זרימתה החופשית של האנרגיה בגוף ובנפש. מעצור אנרגטי עלול להיווצר לעיתים בעקבות יציבה לא נכונה, ליקויים פיזיים, בעיות פסיכולוגיות ורגשיות או אורח חיים לא מאוזן. ההשלכות הראשוניות של גורמים אלה הן נוקשות ומתח בשרירים, חוסר אספקת דם נכונה לאברים והפרעות מינוריות אחרות. ברגע שהפרעות אלו הופכות כרוניות, איבר או מפרק כלשהו בגוף יתפקד חלקית, יסבול מאי-ספיקה או יחלה. תרגול קבוע של Pawanmuktasana מסיר מחסומים אנרגתיים מהגוף ומונע היווצרותם של חדשים. הוא מכוון ומייצב את זרימת האנרגיה לאורך כל הגוף ובכך מקדם את הבריאות הכללית.
 

הבט גופני-נפשי

רוב המחלות המודרניות הינן פסיכוסומטיות בטבען. טיפול תרופתי במחלות אלו הנו סימפטומטי בלבד ואינו יורד לשורש הבעיה. אם הן נעשות בצורה  נכונה, באוירה רגועה ולא תחרותית, לא זו בלבד שאֲסָאנוֹת אלו מרפות את שרירי הגוף, אלא שהן אף מייצרות דחפים מרגיעים החוזרים למוח ומשחררים את התודעה. השילוב בין סינכרון הנשימה והמודעות לה מעורר את יכולת הריכוז של התודעה ואינו מאפשר לה לשקוע במתח. מכאן, שההשלכות של האֲסָאנוֹת הינן נפשיות יותר מאשר פיזיות. אם הן נעשות בצורה נכונה, הן משחררות את התודעה ומסדירות הן עצבים אוטונומיים, הן תפקודים הרמונליים והן פעילות של אברים פנימיים. לפיכך, אֲסָאנוֹת אלו הינן בעלות ערך מניעתי וטיפולי עצום.
 
 

שלוש הקבוצות

ניתן לחלק את תרגילי ה- Pawanmuktasana לשלוש קבוצות נפרדות: האחת – אנטי-ראומטית, השניה – לאיזון מערכת העיכול והשלישית – ה"shakti bandha" – כנגד מעצורי אנרגיה. כל שלוש הקבוצות משלימות זו את זו וביחד הן ממריצות זרימה חופשית של אנרגיה לאורך כל הגוף. לכל מתרגל יוגה מומלץ ראשית לרכוש מיומנות בשלוש קבוצות של תרגילים אלו ורק אז לנסות אֲסָאנוֹת מתקדמות יותר. ביצוע תרגילי Pawanmuktasana על שלושת חלקי הסדרה במשך חודשיים על בסיס יומי מביא להרפיה עמוקה ומסדיר את המבנה הפסיכו-פיזיולוגי. הדבר חיוני כבסיס לטכניקות המשך בהן האֲסָאנוֹת דורשות הכנה גופנית מתקדמת ומשפיעות בצורה חזקה מאוד על הגוף והנפש כאחד. לכן, על המתרגל לכבד זאת, להכין את עצמו בהתאם ולהקפיד על סדר האֲסָאנוֹת כפי שמוצג.
אנו עסקנו במפגש השבוע בקבוצה הראשונה.
 
Pawanmuktasana  - קבוצה ראשונה
 
            קבוצת אֲסָאנוֹת זו ידועה כמשחררת את מפרקי הגוף, והיא מצוינת לאלה הסובלים משגרון (rheumatism), דלקת מפרקים (arthritis), לחץ דם גבוה, בעיות לב ומחלות אחרות בהן מאמץ פיזי נמרץ אינו מומלץ. תרגול תנוחות אלה יעיל במיוחד לסילוק מעצורים אנרגתיים במפרקים ובגפיים של הגוף הפיזי, זאת  תוך עבודה על הגוף הפְּראני והגוף המנטאלי.
 
מודעות:
לתרגול זה שלוש רמות מודעות:

 
  1. מודעות פיזית: מודעות לתנועה הפיזית וליחסי הגומלין בין החלקים השונים של הגוף, כגון עצמות, מפרקים, רצועות, שרירים, וכו' וכן עצם התנועה ביחס למצבם של שאר חלקי הגוף; זאת תוך כדי ספירה מנטלית של כל סבב של התרגיל, עם מודעות לכל מחשבה העולה בראש.  תרגול עם מודעות זו מביא לשלווה, לאיזון ולריכוז, שמביאים להרמוניה של הגוף הפיזי.
     2.  מודעות בשילוב עם הנשימה: בנוסף למודעות לתנועה הפיזית, כפי שהיא מתוארת לעיל, תנועות מסוימות משלבות תיאום עם הנשימה. התנועות הופכות איטיות יותר וכך מאטות את גלי המוח. כתוצאה מכך,                   גוברות ההרפיה והמודעות. ההשפעה של התרגול עם מודעות זו הנה רבה יותר ברמות הפיזית והפראנית כאחת, והיא יעילה במיוחד להרמוניזציה ואף להחייאה של הגוף, כמו גם לשיפור פעילותם של איברים                 פנימיים.יש להקפיד על הנשימה כפי  שצוין בהסבר ליד כל אֲסָאנָה. בנוסף, שילוב של טכניקת הנשימה אוּג'אי בתרגול מביא  מעודד ומאזן באופן יעיל את האנרגיה הפְּראנית  הזורמת דרך תעלות הנאדיס.
       3.  מודעות לתנועתה של הפְּראנה בגוף: ניתן לחוות את זרימתה של הפְּראנה כתחושת עקצוצים עדינים בגוף. רגישות לתחושה זו מתפתחת עם התרגול.  
 
הפסקה למנוחה:
לאחר שתיים שלוש תנועות יש להתיישב ברגיעה בתנוחת הבסיס בעיניים עצומות ולרכז את המודעות בנשימה הטבעית, בחלק מסוים בגוף או בחלקים שהיו בתנועה לפני-כן ובכל תחושה או מחשבה שעולה בראש. לאחר דקה של הפסקה ניתן לחזור לתרגול. הדבר יביא מנוחה לגוף ויתר על כן – הוא יפתח מודעות לתבניות אנרגתיות פנימיות ולתהליכים רגשיים ומנטאליים. זמן המנוחה חשוב לא פחות מהאֲסָאנוֹת עצמן ואין לזלזל בו. בכל רגע בו מורגשת עייפות במשך ביצוע התרגילים, יש לנוח בתנוחת הגוויה (shavasana). כמו-כן, יש לבצע תנוחה זו למשך שלוש עד חמש דקות בסוף כל תרגול.
 
תנוחת הבסיס:
כל תרגילי החלק הראשון של הסדרה מתבצעים בישיבה על הרצפה בתנוחת הבסיס. הגוף רפוי
והשרירים היחידים שעובדים הינם אלה המשתתפים באופן ישיר בֱאֲסָאנה המבוצעת. בכל רגע יש
לרכז את מלוא המודעות בתנוחה המבוצעת , על-פי המפורט לעיל. אין לעבור על תרגילים בצורה מכאנית. לשם השגת תועלת מרבית, יש לשמור על עיניים עצומות במשך כל התרגול.
 
 Prarambhik Sthiti (תנוחת הבסיס)
             
 
שב והושט את רגליך קדימה. הנח את כפות הידיים על הרצפה מעט מאחורי העכוז. ישר את הגב, את הצוואר ואת הראש.
ישר את המרפקים. הישען קלות לאחור תוך תמיכה של הידיים. עצום את עיניך והרפה את כל הגוף בתנוחה.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים